Spotkanie uczniów Gimnazjum z rabczańskim poetą
PANEM JULIANEM STANIEWSKIM

Spotkanie uczniów Gimnazjum z rabczańskim poetą
PANEM JULIANEM STANIEWSKIM

Dnia 19 maja 2016r. w Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju odbyło się spotkanie młodzieży z rabczańskim poetą Julianem Staniewskim. Inicjatorami przedsięwzięcia byli: polonistka Ewa Kurzeja i uczniowie kl. 3a należący do Koła Polonistycznego: Agnieszka Kopeć oraz Antoni Kowalczyk. Do organizacji włączyła się również pracująca w bibliotece szkolnej p. Beata Orzeł.

Celem spotkania było rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Literacko - Plastycznego ,,Oczyma Wyobraźni Miłosierdzia, zainteresowanie młodzieży twórczością rabczańskiego poety, zachęcenie do czytania poezji i tworzenia własnych tekstów przez młodych ludzi.

Pan Staniewski dokonał oceny uczniowskiego tomiku poetyckiego, napisał recenzję, która została dołączona do zbioru uczniowskich wierszy, a także przyznał nagrodę specjalną (tomik swoich najnowszych wierszy) uczennicy klasy 3a Katarzynie Słońskiej za utwór ,,Widzę ciebie, człowieku". Następnie laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami w postaci drewnianych aniołków, sponsorowanymi przez nauczycielkę Ewę Kurzeję, pozostali wyróżnieni uczniowie otrzymali smycze z herbem miasta, które zapewniła Dyrekcja Szkoły.

LAUREATKAMI KONKURSU ZOSTAŁY UCZENNICE:

w kategorii literackiej:

Żółtek Matylda, kl. 3a
Podleś Aleksandra, kl. 2a
Burmistrz Natalia, kl. 1a
Peliwo Emilia, kl.1b
Rode Monika, kl. 1b
Rapacz Gabrysia , kl. 1a
Lulek Iga, kl.3a
Pustelnik Anna, kl. 1c

w kategorii plastycznej

Skwarek Paulina, kl. 3b

Wyróżnieni zostali także uczniowie:

w kategorii literackiej:

Kopeć Agnieszka, kl.3a
Wójciak Dawid, kl. 3a
Baran Aleksandra, kl. 2a
Wójciak Magdalena, kl. 1b
Strama Martyna, kl. 1a

w kategorii plastycznej:

Zych Julia, kl. 1b
Abram Natalia, kl. 3a

W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z krótka biografią gościa, przeprowadzili wywiad z poetą i wysłuchali jego najnowszych wierszy; sami także mieli okazję pochwalić się własnymi tekstami.

Imprezie towarzyszyła ciepła atmosfera. Uczestnicy spotkania mogli również zakosztować wypieków uczennic z klasy 3a: Igi Lulek, Klaudii Studnickiej i Matyldy Żółtek. Na koniec można było otrzymać autograf poety.

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o kilka nowych tomików poezji pana Juliana Staniewskiego.

Nagrodzony wiersz:

Widzę Cię, Człowieku

Ja widzę cię, człowieku,
takim, jakim jesteś.
Ty mnie nie zauważasz,
choć jestem tuż obok.
Widzę cię jak cierpisz,
jak płaczesz, jak się boisz.
Widzę, kiedy czynisz zło,
gdy innych ranisz.
Znam twoje serce,
niegdyś czyste, dziś zaplamione.

Lecz kocham cię, akceptuję,
wspieram, swej łaski nie żałuję.
Wiem, że pewnego dnia
zobaczysz innych jak ciebie ja.

Katarzyna Słońska, klasa 3a